שטריימקל

סיפור השטריימקל

המוצר הוא פרי פיתוח יחודי בין שתי חברות מובילות בשוק היודאיקה

חברת "מלכות וקסברגר" וחברת "שטריימל שם טוב"

מאת:   יואל וקסברגר

אבותינו נגאלו ממצרים בגלל שלא שינו את לבושם. אחד מן הדברים הבולטים ביהדות היה הלבוש, לפני כ-200 שנה, כשהקים הבעש"ט זצ"ל את תנועת החסידות, הוא קבע ביתדות ברזל, כי הסמל של הלבוש היהודי בשבת קודש ובחגים תהיה ה"שטריימל", ואכן, לכל אורך הדורות  היה השטריימל הסמל למסירות הנפש, הלבוש אשר לא זז מראשם של החסידים אפילו לרגע קט מרגע כניסת השבת ועד יציאת השבת.

 במשך הדורות בהתאם לקידמה, אט אט הגיע השטריימל למימדים גבוהים בכובד ובמשקל, עד כדי כך שבעת הסעודת השבת וניהול ה"שבת-טיש" נהפך הלבוש של השטריימל למשימה  קשה, כאשר הכובד והמשקל של השטריימל, הפכה את סעודת שבת למשימה קשה.

 ניסיתי לחשוב איך בתקופות השנים קודמות צלחו את המשימה, לאחר מחשבה מעמיקה הגעתי למסקנא, כי היה להם משהו אחר, לא שטריימל המכיל שש זנבות על הראש, אלא שטריימל הרבה יותר קליל מה שמייצרים היום בזמננו.

ואכן, התבוננתי  בתמונות ישנות בעיירות העתיקות קראקא, רישא, ליז’ענסק ומעזיבוז', והחלטתי להעתיק אחד על אחד מהתמונות... נוכחתי גם לראות במוזיאונים את השטריימל הותיק, וב"ה לאחר שפניתי לחברת שטריימל שם טוב וסיפרתי להם על הרעיון, ולאחר פיתוח דגמים ראשונים אני זוכה להגיש בפניכם את ה"שטריימקל", להחזיר עטרה ליושנה, להתענג על השבת בברבורים ושליו ודגים ולפאר את נזר ישראל.

 יש לציין שאין ספק כי בסייעתא דשמיא, בנוסף לכל המלבושים הקיימים עד היום ביהדות: יארומולקע, קוטשמע, שלאף קאפל, קאסקעט, ספודיק, דאטשיקל, כעת קבלו בכבוד את "השטריימקל" - ממש קליל תפארת בראשו...

כעת אני יושב בשולחן שבת עם השטריימקל ושר את שירי השבת "קה אכסוף" ו"יום זה מכובד" וממש מרגישים תענוג רוחני מעין עולם הבא

יצויין, כי מהדגם הראשוני של המוצר זכו ליהנות רבנים ואדמורי"ם אשר הביעו את התפעלותם מהמוצר.

 המוצר מגיע ב- 3 דגמים.